Skip to content

Babské rady pro letní zdraví a pohodu

Abyste byla na dovolené fit a nic vás nezaskočilo, hodí se znát i některé babské rady. Když vás totiž problém přepadne, můžete na něj hned reagovat – a od potíží si ulevit. 

Léto s sebou může přinést řadu zdravotních potíží, kterých se samozřejmě chceme co nejrychleji zbavit. Ne vždy ale máme po ruce léky, anebo to chceme zkusit bez chemie. Pak je tu jasná volba – využít babských rad!

Letní nachlazení

Med a skořice. Trápí-li vás nachlazení, dopřejte si třikrát denně lžíci vlažného medu s jednou čtvrtinou lžičky skořice. Po třech dnech by potíže měly ustoupit. Med a skořice mají ale účinků mnohem víc a využijete je i v případě, že vám začíná zánět močových cest. V tom případě dvě lžíce medu a lžičku skořice rozpustíte ve sklenici vlažné vody a vypijete. Po pár dnech by infekce měla odeznít. Je třeba ale začít hned v počátku.

Chrapot nejen z klimatizace

Odvar z cibule a majoránky. Začínáte v létě chraptět? Pak si připravte speciální odvar. Do dvou decilitrů vody přidejte jednu jemně nakrájenou cibuli a patnáct minut ji vařte na mírném ohni. Poté přidejte lžíci majoránky a stroužek česneku, vařte dalších pět minut. Přeceďte, přidejte lžíci medu a olivového oleje a každou hodinu snězte jednu lžíci.

Škrábání a bolest v krku.

Máslový čaj. Uvařte si 250 ml černého čaje, do kterého přidejte polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijte. Pomáhá při pálení a škrábání v krku, a také při bolestivém polykání.

Kašel

Sirup z cibule. Je osvědčení a mnoha lidem postačí. Jak na něj? Dvě cibule nakrájejte nadrobno, smíchejte se dvěma lžičkami medu (případně hnědého cukru), zakápněte citrónem a nechejte odležet, než cibule pustí šťávu. Poté užívejte jednu lžíci každé dvě hodiny.

Zánět močových cest 

Odvar z fazolí. Na zánět močových cest můžete zkusit odvar z fazolí. Lžíci nakrájených lusků přelijte 250 ml studené vody a pět minut vařte. Poté pijte třikrát denně.

Zánět spojivek

Odvar ze světlíku/heřmánku. Pokud vás přepadl zánět spojivek, připravte si odvar ze světlíku lékařského, případně z heřmánku, pokud na něj nemáte alergii. Lžičku sušeného světlíku (příp. 3 lžičky heřmánku) vhoďte do tří dcl vroucí vody a vařte 15 minut. Sceďte, a jakmile odvar vychladne, použijte jej jako obklad na oči, a to 3× až 4× denně. Namočte do něj kapesník a nechejte v klidu působit.

Zvracení

Ledová Colové nápoje. Když je vám špatně, zvracíte a nic v žaludku neudržíte, zkuste podávat ledové colové nápoje po lžičkách. Nezabere vždy, ale velmi často navrátí žaludeční prostředí do normálu. Nemáte-li je po ruce, můžete ji nahradit ledově vychlazeným černým čajem.