Skip to content

Chytré tipy, jak být na jaře zdravá a plná energie

Jak být na jaře zdravá a plná energie? Třeba tak, že ji tělu dodáte díky rychlým a účinným pomocníkům z přírody. Víte třeba, jaký nápoj vám dodá vitalitu? 

Nápoj pro energii

Jste-li unavená a bez energie, připravte si speciální nápoj, po kterém rozhodně pookřejete. Šťávu z jednoho vymačkaného pomeranče smíchejte s 200 ml šťávy z kysaného zelí. Přidejte dvě lžíce hroznového cukru a ihned vypijte. Záhy vám bude lépe.

Žádná chuť k jídlu

Nemáte chuť na jídlo a díky tomu vám chybí energie? Připravte si čaj z jablečníku obecného. 2 čajové lžičky sušené kvetoucí natě spařte 250 ml vařící vody a louhujte 3 až 5 minut. Pijte 3 až 5 šálků denně.

Dejte si česnek!

O česneku je známo, že má výrazné antivirové a antibakteriální účinky a obsahuje řadu vitaminů a minerálů. Působí jako prevence, ale pokud už nemoc propukne, průběh onemocnění zkracuje. Pokud vám česnek nevadí, můžete si ho dopřát syrový (třeba ve formě česnekové pomazánky), protože vařením účinky ztrácí. Doporučuje se ale i lihový extrakt, anebo česnek ve formě doplňků stravy pro všechny, kdo jej jinak moc nemusí.

Slabá imunita

Posilněte si imunitu vlastním řepovým medem. Jak na to? Z černé řepy seřízněte špičku. Vnitřek řepy vydlabejte a do třetiny objemu nalijte med. Nechejte stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu.  Lžíci směsi pak smícháme s teplým mlékem a vypijeme. Doporučuje se pít až 5× denně.

Když na vás jde nachlazení…

Máte pocit, že na vás něco leze? Uvařte si odvar z bezu a lípy. Po lžíci květu černého bezu a lípy zalijte sklenicí vroucí vody a pod pokličkou spařte cca 15 minut. Sceďte přes sítko a pijte půl sklenice teplého odvaru, a to každé 3 až 4 hodiny.

Na pročištění krve a energii

Co je potřeba: 2 litry převařené vody, 20 dkg cukru, 4 citróny, 15 až 20 stroužků česneku, 20 dkg křenu, 1 větší cibule

Jak na to: Česnek, křen a cibuli pomeleme, dáme do 4 litrové sklenice, přidáme převařenou vodu, cukr a citrony nakrájené na kolečka. Necháme louhovat 14 dní, občas promícháme. Přecedíme přes gázu či plátýnko, dáme do lednice. Pijeme ráno a večer po jedné štamprli. Doporučuje se udělat si kúru 2× ročně – na jaře a na podzim. Dodá energii a čistí krev.

Salát pro lepší imunitu

Co je potřeba: 500 g kysaného zelí, 2 mrkve, 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu, 1 zakysaná smetana
Jak na to: Kysané zelí a cibuli nakrájíme a mrkev s jablkem nastrouháme, přidáme strouhaný křen a zalijeme smetanou. Dobře promícháme.