Skip to content

Chytré tipy, jak podávat léky dětem

Dostat léky do dětí je mnohdy umění. Spousta se jich brání, medicínu plivou či rovnou zvrací. Jak na to vyzrát? 

Jen málokteré dítě bez problémů spolkne všechny léky. Většina rodičů, která se s nejrůznějšími nemocemi setkala, si stěžuje na jedno – nemůžeme do dětí léky dostat, brání se, plivou je, nebo hned vyzvrací! Domluvy, sliby, uplácení, výhružky – nic nepomáhá. Jak tedy dětem léky podat a neskončit v nemocnici? Zde je několik chytrých tipů.

Změnit formu léku

Někdy se stává, že dítě radikálně odmítá jednu lékovou formu, například sirupy. Nechutnají mu, a tak je rovnou zvrací či se brání zuby nehty a pusu neotevře. Přitom by mohla pomoct pouhá změna – například místo sirupů zkusit kapky, čípky či tablety. Zkuste se poradit s lékařem či v lékárně a podat léky v jiné podobě. Jen tato změna může pomoct.

Podání stříkačkou

Mnoho rodičům se osvědčilo podávat lék dítěti stříkačkou, či dávkovačem, který je součástí balení některých sirupů, a to rovnou do pusy. Dítě se nějak pokusit zabavit a rychle mu do pusy vstříknout lék a dát zapít oblíbeným pitím. »Šoková terapie« funguje dokonale – než se dítě vzpamatuje, lék spolkne ani neví jak.

Tip:

Při podání léků dávkovačem či stříkačkou miřte dítěti dozadu na bok do pusy, jakoby na poslední stoličky. Snadněji je polkne, navíc v místě není tolik chuťových buněk.

Hra s lízátkem

Odmítá-li dítě lék proto, že mu prostě nechutná, můžete zkusit hru s lízátkem. Kupte oblíbené lízátko, dejte ho dítěti a nechejte chvíli lízat. Až bude mít v ústech příjemně sladkou chuť, podejte na lžíci či stříkačkou lék, nechejte zapít a rychle vraťte lízátko do pusy, aby se příjemná chuť vrátila.

Tip:

Lízátko by mělo mít co nejvýraznější chuť, aby nepříjemnou pachuť léků co nejvíce zamaskovalo.

Drobná úplata

Pokud do dítěte potřebujete dostat lék, neřešte, zda ho v tu chvíli trochu rozmazlíte či mu dáte něco navíc. Drobná úplata na spoustu dětí zabírá. Někomu stačí bonbon, lentilka či kousek čokolády, na jiného zabere drobná hračka, po které touží. Záleží, co má dítě rádo. Zkuste mu za to, že lék spolkne, něco slíbit. Samozřejmě slib musíte splnit a dítě obdarovat, jinak ho příště už žádnou motivací nepřesvědčíte.