Skip to content

Děti a horečka: Tipy, jak ji správně srážet

Rodiče, kteří nemají s horečkami u dětí zkušenosti, často tápou, jak vysoké teploty u svých ratolestí správně srážet. Zjišťovali jsme, jak na to.

Horečka u dětí často vyletí náhle a nečekaně. Rodiče, kteří se s ní u dětí běžně nesetkávají, mnohdy nevědí, jak správně postupovat. Pro ty přinášíme malý souhrn, jak na to.

Léky

O vhodném používání se poraďte se svým lékařem.

Zábal

Další možností, jak srážet vysokou horečku, je zábal. Dítě se balí do vlhkého ručníku či prostěradla, přes které se dává suchý, vždy od podpaží dolů, tedy hrudník a břicho bez končetin. To vše zhruba na pět minut. Nesmí se přikrývat, aby nedošlo k zapaření a místo zlepšení se stav ještě nezhoršil. Ale pozor – zábal je možné použít jen tehdy, je-li dítě celé horké, včetně končetin. Má-li naopak ruce a nohy studené a na nich mramorovou kůži, nesmí se zábaly dělat. V tomto případě by mohl nastat nebezpečný teplotní šok. Zábaly lze opakovat třikrát během dvou hodin.

Tip:

Pokud nemůžete kvůli studeným končetinám provést zábal, můžete ochlazovat velké tepny v tříslech, a to například pomocí chladivých gelových obkladů či vlhkého ručníku s ledem.

Octové ponožky

Místo zábalů můžete použít také octové ponožky, ale opět platí, že dítě nesmí mít studené končetiny. Ponožky namočíte ve vlažné vodě s trochou octa (1 díl octa na pět dílů vody) a dítěti je obujete. Přes ně dáte další suché ponožky. Na nohou je nechejte maximálně 15 min.

Tipy:

  • Podle rad našich babiček pomáhá při horečce pití malinové šťávy.
  • Výborný je také tvarohový zábal, protože právě o tvarohu se ví, že odvádí horkost z těla. Přikládá se na kapesníku či kusu látky na hlavu a nohy.

Sprchování vlažnou vodou

Sprchování by v případě teploty mělo být krátké, a to vlažnou vodou, nikdy ne studenou či ledovou. Pokud chcete, aby se tělo rychleji ochlazovalo, dítě předem namydlete. Tím se rozšíří póry a vše půjde rychleji. Dítě můžete také posadit do vany s trochou napuštěné vlažné vody a omývat je žínkou. Pokud se ale objeví husí kůže, zimnice apod., hned omývání či sprchu ukončíme.

Zjistili jsme:

  • U dětí se běžná teplota pohybuje od 36,5 do 37,50C a může během dne kolísat.
  • Teplota u malých dětí cca do 3 let se měří v zadečku, od šesti týdnů se z ní odečítá 0,50C.
  • Pokud jsou horečky vysoké, kolem 40 °C a neklesají, je třeba vyhledat lékaře.
  • Vážnou komplikací, která může při vysoké horečce u malých dětí nastat, jsou febrilní křeče, kdy dochází k poruchám vědomí.
  • Lékaře či pohotovost je třeba kontaktovat i ve chvíli, kdy se přidají neobvyklé reakce – skvrny na kůži, apatie apod.
  • Při horečce je třeba dbát na zvýšený příjem tekutin, aby nedošlo k vážným komplikacím.