Skip to content

Když hrozí chřipka: Jak se jí postavit?

Chřipková epidemie útočí každý rok a vždy si vybírá chladnější měsíce. I když se před ní neochráníte stoprocentně, existuje pár rad, jak se jí pokusit vyhnout.

Na podzim a v zimě už tradičně propuká chřipková epidemie. Jde o vysoce nakažlivou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Proto stačí, když je tělo oslabené. Jste unavená a ve stresu a chřipkový virus zaútočí. Za jeden až tři dny se objeví první příznaky a vám nezbude než zalehnout do postele.

Typická chřipka: Únava, bolesti a rýma

Bolest svalů, kloubů, hlavy, očí (zkrátka pocit, že vás bolí každičké místo na těle) je pro ni zcela typický. Jste unavená, malátná, máte horečku a zimnici. Můžete zvracet, mít průjem. K tomu se záhy přidá rýma, bolest v krku a kašel. V takovémto stavu skutečně do práce nemůžete, a tak je jediná možnost – klid na lůžku, dostatek tekutin a vhodné léky.

Jak vyzrát na chřipku

Chřipce se ale dá i předcházet, i když zcela vyhnout se jí nemůžete. Dá se však snížit riziko, že jí onemocníte. Přinášíme pár osvědčených rad, jak na to.

  1. Jezte dostatek vitaminů

Dobrá imunita je základ. Pokud je vaše tělo, jakkoliv oslabené, nemůže se bránit a agresivní chřipkové viry ho napadnou dřív, než se nadějete. Základem je správná životospráva, zdravý jídelníček, a hlavně dostatek ovoce a zeleniny.

  1. Myjte si ruce

Mytí rukou by mělo být základem běžné hygieny, ale v chřipkovém období to platí několikanásobně. Ruce si myjte často a opravdu důkladně, protože to vás dokáže chránit před bakteriemi. Pod teplou tekoucí vodou by se měly omývat 15 až 20 vteřin a doporučuje se používat antibakteriální mýdla (nebo s obsahem alkoholu). Neumytýma rukama se nedotýkejte obličeje, především očí, nosu a úst. Právě jimi se totiž bakterie dostávají do těla.

Pokud máte chřipku, používejte jednorázové papírové kapesníky. Po použití je vždy vyhoďte a ruce si umyjte. Při kýchání a kašli ústa vždy zakrývejte kapesníkem. Zabráníte tak šíření nákazy.

  1. Vyhněte se davům

V chřipkovém období je nejúčinnější prevencí vyhýbat se místům s vyšší koncentrací lidí. V uzavřených prostorách se totiž viry šíří závratnou rychlostí. Vyhněte se tedy supermarketům, městské dopravě, ale i kinům a divadlům. Alespoň v období akutní chřipkové epidemie.

  1. Pozor na mobily, nádobí i podávání rukou

Na mobilním telefonu žije víc virů a bakterií, než si myslíte. A to platí i o telefonních sluchátkách v kanceláři. Pokud v práci používáte jeden mobil či telefon s někým nemocným, chřipce se asi nevyhnete. Pozor tedy na sdílení společných telefonů (je-li to nutné, vyplatí se sluchátko desinfikovat), ale i na použité nádobí, které by mělo být dostatečně umyté. Státní zdravotní ústav doporučuje v době epidemie omezit i podávání rukou.

  1. Nechejte se očkovat

Vyhnout chřipce se můžete také pomocí očkování. Jeho účinnost je sice vysoká (až 80 %), ale nezaručí, že chřipku nedostanete. Očkuje se totiž proti virům, o nichž se předpokládá, že se daný rok objeví. Dojde-li ale k jejich mutaci, nebo se objeví jiný typ, můžete chřipku chytit i tak. V každém případě odborníci doporučují očkování pro rizikové skupiny, jako jsou starší lidé a chronicky nemocní (např. cukrovkou).

  • Pokud někdo z rodiny onemocní chřipkou, chraňte ostatní pomocí silic – eukalyptolové či mátové. Stačí olejíček kápnout do aromalampy nebo na topení. Silice mají antiseptické účinky, a tak chřipkové viry ze vzduchu likvidují. Vhodný je také Tea tree oil.
  • Nezapomeňte často větrat, ale nedělejte průvan, aby se viry nerozšířily po celém bytě.