Skip to content

Koronavirus

CO JE TO KORONAVIRUS

Koronavirus je označení pro čeleď virů, které způsobují nemoci od relativně lehkých nachlazení až po smrtelná onemocnění, šířící se zpravidla coby kapénkové infekce. Na konci roku 2019 se v čínském městě Wu-chan objevil koronavirus nově označovaný jako SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc nazvanou Covid-19, projevující se podobně jako chřipka. Původ nového koronaviru není zcela jistý, odborníci odhadují, že se na člověka přenesl ze zvířat. Podobně tomu bylo i u předešlých koronavirových epidemií – SARS a MERS.

Od jiných koronavirů se SARS-CoV-2 liší především dlouhou, až čtrnáctidenní, inkubační dobou. Během této doby se u nakaženého neprojevují žádné příznaky, přitom je nemoc již infekční. Nakažený tak může nakazit další, aniž by o své nákaze věděl. Zrádný může být také mírný průběh nemoci. Ačkoliv někteří nakažení trpí vysokými horečkami, u některých jsou příznaky velmi mírné a nakažení se tak mohou domnívat, že trpí běžným nachlazením.

Koronavirus se šíří vzduchem – kapénkou při kašlání či kýchání. Z pohledu infekčnosti však Covid-19 není ani zdaleka tím nejhorším, sezonní chřipka může být údajně infekční více.

 

JAK SE PŘED KORONAVIREM CHRÁNIT

Koronavirus je typem viru, který se šíří formou kapénkové infekce. Pro ochranu před nákazou onemocněním Covid-19 proto platí stejná pravidla jako pro ochranu před jinými virovými onemocněními.

  1. Zvýšená hygiena

Je třeba dbát zejména na důkladné a časté mytí rukou, které mohou přenést virus z vnějšího prostředí do úst. Ruce si myjte teplou vodou a mýdlem. Oblibě se také těší antibakteriální gely na ruce. Ty by měly být vnímány spíše jako nouzové řešení, když jste venku – mýdlo a teplá voda jsou účinnější.

  1. Omezení vycházení

Vláda vyhlásila pro celé území České republiky do 24. 3. karanténu, která omezuje volný pohyb osob. Snažte se proto minimalizovat kontakt s jinými lidmi, pokud můžete, vyhněte se prostředkům hromadné dopravy. Vycházky ven jsou povoleny, doporučuje se však vyhýbat se místům s případnou vyšší koncentrací lidí.

  1. Příjem vitaminů

Nepodceňujte základní pravidla zdravého stravování. Oslabený organismus snáze podlehne nákaze, a proto jezte stravu bohatou na vitaminy.

  1. Zdravý pohyb

Blahodárné účinky na imunitní systém má pobyt na čerstvém vzduchu a přiměřený pohyb. Dopřejte si proto každý den alespoň krátkou procházku, ideálně v přírodě.

  1. Pozor na kýchání

Odborníci doporučují při kýchání či kašlání použít jednorázový kapesník. Nemáte-li kapesník, raději než svou ruku použijte rukáv. Zabráníte tak případnému přenosu virů prostřednictvím svých dlaní.

KORONAVIRUS A IMUNITA

Kapénkové infekce pronikají do lidského organismu nejčastěji prostřednictvím sliznice nosohltanu. Silný imunitní systém je proto při setkání s virem naprosto zásadní, významnou roli hraje zejména slizniční imunita. Při průniku viru do organismu se na sliznicích odehrává boj patogenu s bílkovinami imunitního systému, konkrétně imunoglobulinem.

Výskyt imunoglobulinu na sliznicích lze přitom podpořit vhodně zvolenými doplňky stravy. Preventan® obsahuje biologicky aktivní směs účinných látek ProteQuine®, která zvyšuje výskyt imunoglobulinu A na sliznicích.

Je třeba ovšem nepodcenit celkovou péči o imunitní systém a zajistit si dostatečný příjem vitaminů a minerálů ve stravě. Důležitý je také pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek spánku. Jedině odpočatý organismus totiž může s viry úspěšně bojovat.

 

JAK POSTUPOVAT PŘI NÁVRATU ZE ZAHRANIČÍ

Pokud jste se vrátili ze zahraničí, dodržujte pravidla karantény a sledujte svůj zdravotní stav. Objeví-li se u vás prvotní příznaky respiračního onemocnění, nechoďte k lékaři, ale telefonicky ho kontaktujte. Lékař vám ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí poradí s dalším postupem.

 

VYŠETŘENÍ

V případě, že se u vás projevují symptomy onemocnění, budou vám provedeny stěry z nosu a krku a odběry krve. Vzorky vyhodnocují Národní referenční laboratoře, které zjistí výsledky do několika hodin.

 

ZDROJ INFORMACÍ

V souvislosti s epidemií koronaviru se šíří také celá řada nepodložených informací. Pro oficiální informace sledujte stránky Ministerstva zdravotnictví, případně stránky Světové zdravotnické organizace (WHO – v angličtině).