Skip to content

Otužování dětí: Proč a kdy s ním začít

Otužování je skvělou prevencí nachlazení a můžete s ním zvolna začít už u batolat. Důležitá ale je pravidelnost. Otužovat se totiž musí každý den.

Jakmile dítě začne chodit do školky, často je v jednom kuse nemocné, i když do té doby znalo maximálně rýmu. Dětský kolektiv je plný virů, a tak se s nimi mnohem lépe vyrovná malý otužilec. Otužování je totiž skvělou prevencí nemocí z nachlazení, ale je dobré i proti alergii a dalším chorobám.

Otužovat můžete od roka

Odborníci doporučují otužování už u nejmenších dětí (zhruba od jednoho roku). Musí být ale přizpůsobeno jeho věku a zdravotnímu stavu. Je samozřejmé, že otužovat by se mělo jen dítě zcela zdravé. Mezi nejoblíbenější metody patří otužování vzduchem, vodou a saunování.

Batole v sauně

Se saunou to však u batolat nelze přehánět. Malé dítě by zde mělo pobýt maximálně tři až pět minut s tím, že teplota by se měla pohybovat kolem 60 stupňů Celsia. S každým otužováním je třeba začít postupně. A co je důležité? Vytrvat! Tím, že jednou za týden dítě omyjete chladnější vodou, mu nepomůžete. A je tu ještě jedna důležitá věc – dítě by se nemělo otužováním stresovat, ale vše by pro něj mělo být příjemné a ideálně probíhat formou hry.

Začněte s otužováním vzduchem

První, čím se doporučuje začít, je otužování vzduchem. Učte potomka spát při otevřeném okně, což mu zlepší i kvalitu spánku. Skvělé jsou i ranní rozcvičky na zahradě, terase, balkoně či u otevřeného okna, a to v minimálním lehkém oblečení. Můžete zkusit i vzdušnou lázeň. Jde o intenzivní pohyb na chladném vzduchu, ovšem v oblečení, které umožní jeho přístup k tělu. Délka by měla být u dětí max. 10 minut, pokud ale nepříznivě reaguje, tak se čas krátí. Poté následuje přechod do teplé místnosti.

Pozor na podchlazení – oblečení vždy přizpůsobte klimatickým podmínkám a začínejte po malých dávkách. Teplotu otužování také pozvolna snižujte. Ideální je proto začít již na podzim nebo na začátku zimy.

Otužování vodou

Dalším krokem je otužování vodou. Je mnohem účinnější, ale také náročnější, protože voda odvádí z těla třicetkrát více tepla než vzduch. Proto by dítě mělo být zcela zdravé a teplota voda by se měla také snižovat pozvolna.

Začněte tak, že povrch těla (nebo alespoň horní polovinu) omyjete vlažnou vodou – cca 30 až 34 stupňů Celsia, a to navlhčenou a lehce vyždímanou žínkou. Ihned vysoušejte třecím ručníkem. Po několika dnech teplotu vodu vždy o 1 stupeň Celsia snižte a za jeden až dva měsíce byste se měli dostat na 20 stupňů Celsia. Na této hranici pak většinou zůstáváme. Důležitá je i pravidelnost. Otužovat by se mělo každý den, nejlépe hned po ranní rozcvičce.

Doporučujeme:

Co dělat, aby se dítě otužilo

  • Nepřetápět v místnosti. Tam, kde se dítě pohybuje, by teplota měla být okolo 20 stupňů Celsia a rozhodně by neměla přesáhnout 22 stupňů Celsia.
  • Přiměřeně oblékat. Pozor na přemíru oblečení. To by mělo být vždy přizpůsobeno venkovní teplotě. Je zbytečné dítě nabalit do pěti vrstev, když venku nejsou mrazy. Pokud se oteplí, vrstvu uberte a naopak.
  • Zvykat spát při otevřeném okně. Když vašeho potomka naučíte spát celoročně při otevřeném okně, bude odolnější, a navíc bude mít kvalitnější a hlubší spánek.
  • Choďte ven. Odborníci doporučují každodenní pobyt dětí na čerstvém vzduchu, alespoň tři hodiny denně. Kromě dnů s velmi nepříznivým počasím. A samozřejmě v přiměřeném oblečení.