Skip to content

Jak na bolest v krku!

Když na vás v chladnějších podzimních dnech zaútočí bolest v krku, není to dvakrát příjemné. Jak na ni vyzrát, když se náhle objeví? Co zabírá? Přinášíme pár rad.

Na podzim nám hrozí řada potíží – od zánětu močových cest způsobeného prochladnutím po častou bolest v krku. Ta většinou signalizuje počínající onemocnění – zánět nosohltanu, angínu. V krku vás ale může bolet i z jiných příčin (podráždění kouřem, hlasovou námahou), bolest může také signalizovat vážnější onemocnění – především u kuřáků hrozí riziko vzniku nádoru.

Jak se projevuje bolest v krku?

 • Bolestivým a ztíženým polykáním (knedlík v krku).
 • Škrábáním v krku.
 • Zvětšenými krčními uzlinami.
 • Pálením.
 • Zarudnutím a bolestí, která může vystřelovat až do uší.

Viry a bakterie v krku

Nejčastěji za bolest v krku mohou bakterie a viry. V případě virové infekce bývá bolest náhlá, objeví se doslova přes noc a může ji provázet i horečka, únava či nechutenství. Bývá méně závažná a rychleji odeznívá. Pokud jde o bakteriální infekci, bývá bolest v krku silná, většinou ji provází vysoká teplota, malátnost, bolest hlavy a celková slabost. V každém případě byste silné bolesti v krku neměla brát na lehkou váhu.

Jak vyzrát na bolest v krku

Pokud vás začne škrábat či bolet v krku, můžete s tím zabojovat sama. Když však bolest do pár dnů neustoupí, nebo se dokonce ještě zhorší, nemůžete polykat či máte vysokou horečku, neváhejte ihned vyhledat lékaře. Přinášíme pár tipů, jak na bolest v krku můžete vyzrát.

 1. Hodně pijte a odpočívejte

Dostatečný příjem tekutin se doporučuje u většiny nemocí, obzvlášť pokud je provází zvýšená teplota či horečka. Pitný režim je důležitý i u bolesti v krku – je však třeba se vyvarovat studených nápojů. Vhodné jsou teplé čaje a polévky. Vypít byste měla alespoň osm šálků denně.

 1. Zkuste Priessnitzův zábal

Také Priessnitzovy zábaly vám mohou ulevit. Na krk přiložte šátek namočený ve studené vodě a obalte silnou vrstvou suchého textilu. Často se mezi vrstvy doporučuje vložit igelit. Obklad by na krku neměl být dlouho, doporučuje se rozmezí cca 30 až 60 minut.

 1. Dejte si česnek

Má výrazné antivirové a antibakteriální účinky a obsahuje řadu vitaminů a minerálů. Působí jako prevence, ale pokud už nemoc propukne, průběh onemocnění zkracuje. Skvělý je i na rýmu a bolest v krku. Pokud vám česnek nevadí, můžete si ho dopřát syrový (třeba ve formě česnekové pomazánky), protože vařením účinky ztrácí. Doporučuje se ale i lihový extrakt či ve formě doplňků stravy.

 1. Kloktejte

Pokud vás bolí v krku, neměla byste zapomenout na pravidelné kloktání. Doporučuje se teplý odvar ze šalvěje, který krk desinfikuje a bolest zklidňuje, navíc je lahodný i chuťově. Nemáte-li šalvěj, můžete si pomoct kloktáním vody se solí – 2 až 3 lžičky rozpustit ve sklenici vody.

 1. Cumlejte pastilky

Když někoho rozbolí v krku, většinou vede jeho první cesta do lékárny pro pastilky. Na trhu je jich celá škála, liší se složením, cenou i účinností. Obecně platí, že kvalitní cucavé tablety by měly působit anesteticky (tlumit bolest) a antibakteriálně (ničit původce bolesti).

Další tip, jak na bolest v krku:

 • Cibulový sirup: Do hrnku dejte vrstvu cibule, posypte cukrem, dejte další cibuli, a to opakuje, dokud hrnek není plný. Přikryjte a nechejte odstát, sirup jezte po lžičkách.