Skip to content

Poradna

Poradna

Zeptejte se i vy na to, co vás zajímá!

poradna@tydenimunity.cz

 

Přečtěte si již zaslané dotazy a k nim odpovědi od našeho odborníka:

Už potřetí během dvou měsíců jsem nachlazená. Znamená to, že mám oslabenou imunitu?

Nachlazení je infekce, při které jsou zasaženy horní i dolní cesty dýchací a bývá přítomna teplota.  Je způsobeno zpočátku viry a přenáší se kapénkovou formou při kašli nebo dotykem.

Virus napadá imunitu, oslabuje ji a umožní přemnožení bakterií, následně může docházet ke komplikacím jako jsou záněty průdušek apod.

Pokud se nachlazení takto často opakuje, je pravděpodobné, že Vaše imunita je oslabená a měla byste zvážit její podporu.

Imunitu lze podpořit několika způsoby. Důležité je posílení celkové obranyschopnosti organismu – zdravá strava, dostatek vitaminů, vhodný oděv, otužování, správná hygiena, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Vhodné je posílit imunitu také doplňky stravy – vitamin C (ze základní dávky 500 mg denně je možno zvýšit na 1000 mg denně. Klikněte ZDE

Neméně důležitá je pak prevence a komplexní přístup. Pro dlouhodobou podporu imunity je vhodné užívat Preventan® Clasic, doplněk stravy s vitaminem C pro normální funkci imunity, pro akutní užití Preventan® Akut a Preventan® Quattro. Pro podporu imunity dětí od 3 let je vhodný Preventan® Junior.

 

Jak mohu posilovat imunitu v těhotenství? Je potřeba měnit běžné návyky?

Imunita ženy v těhotenství je dočasně snížená, zejména ta buněčná, a to znamená větší náchylnost k nákaze infekčními nemocemi. Snížení buněčné imunity sice ochrání plod, ale maminka je vystavena většímu riziku, zejména v době nadcházejícího období respiračních viróz to může být problém.

Těhotné ženy by se v období viróz a chřipek měly vyhýbat místům, jako jsou nákupní centra, MHD, mateřské školky, nemocnice tj. místům s vysokou koncentrací lidí a malých dětí.

Dbejte na dodržování pitného režimu a na konzumaci pestré stravy bohaté na vitaminy. Pokud chcete, svou imunitu můžete podpořit také doplňky stravy z lékárny.

Probiotika pomáhají vytvořit a udržet správnou mikroflóru v zažívacím ústrojí, fungují jako prevence projevů alergií a atopie u miminek a celkově zvyšují odolnost organismu. Pomáhají také s problémy, jako je nadýmání a pálení žáhy, se kterými se ženy v těhotenství často potýkají.

Můžeme doporučit Actilac, doplněk stravy, který obsahuje kombinaci 8mi kmenů životaschopných mikroorganismů včetně bifidobakterií a laktobacilů.

Po prvním trimestru můžete užívat doplňky stravy Preventan® (obsahují látky tělu vlastní jako aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy). Pro akutní případy pak Preventan® Quattro nebo Preventan® Akut.

 

Stačí vyvážená strava pro získání silné imunity? Nebo je to jen základ a v období chřipek musím dělat něco navíc?

Pro získání silné imunity je vyvážená strava s dostatkem minerálů a živin zcela zásadní. Základem je sezónní jídelníček, kdy v každém ročním období máme z přírody právě to, co náš organismus nejvíce potřebuje.

Vitaminy bychom měli čerpat z přirozených, domácích a sezónních potravin. K tomu je vhodné mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a případně otužování.

V období chřipek, ale i v podzimních a zimních měsících je určitě dobré imunitu podpořit i doplňky stravy.  Vhodný je např. Preventan Clasic, doplněk stravy s vitaminem C, který je určený i k dlouhodobému užívání.

 

Synovi jsou tři roky a je často nemocný. Kamarádka mi poradila otužování. Je vhodné začít již v takto nízkém věku?

Rýma, akutní onemocnění dýchacích cest, zánět průdušek – tyto nemoci vznikají nejčastěji jako důsledek při nedostatečném oděvu v chladném prostředí nebo zmoknutí. Teplota periferních částí těla a dýchacích sliznic značně klesá a viry se tak snáze dostanou do organismu.

Vše se odvíjí od schopnosti člověka udržet tělesnou teplotu. Zdraví lidé, kteří svoji schopnost jak dokonale udržet svou tělesnou teplotu získali například otužováním (celoročním, plánovaným), tak ti skoro neznají nemoci z nachlazení.

Schopnost udržovat tělesnou teplotu se u malých dětí teprve vyvíjí. Výsledek pak závisí na frekvenci a charakteru chladových podnětů, s nimiž se setkávají v každodenním životě.

Je důležité tedy zabránit zchoulostivění dítěte – nepřetápět místnosti, dbát na dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu (alespoň 3 hodiny denně) a myslet na přiměřené oblékání.

Záměrným trénováním tepelně regulačních mechanizmů neboli otužováním, lze dosáhnout vysoké adaptační schopnosti na chlad. Vedle toho otužování také vede ke stimulaci látkové výměny, zlepšuje chuť k jídlu, celkově aktivizuje a přispívá k duševní pohodě.

Otužování, čili soustavné navykání na chladové podněty, je možné dvojím způsobem. Jednak působením chladného vzduchu, jednak chladné vody. Je nutné mít na paměti, že otužování má být soustavné a postupné.

Občasné a nárazové vystavení dítka velkému chladu by mělo spíše opačný efekt a mohlo by v dítěti způsobit nelibost. U začínajících je zpočátku nutná zvláštní opatrnost a své udělá i vhodná motivace, případně využití prvku soutěživosti mezi dětmi.

Dítě můžeme postupně navyknout na spánek při otevřeném okně i v chladném ročním období, podpoříme tak nejenom jeho otužilost, ale také hloubku spánku a vydatnost spánkového odpočinku.

 

Jak dlouho trvá vybudovat silnou imunitu? Jak dlouho před zimou je třeba zvýšit příjem vitaminů?

Imunita je z lékařského hlediska souhrn obranných mechanismů, jimiž se organismus brání proti škodlivým látkám a organismům, ale i proti pozměněným buňkám vlastního těla (nádorové buňky).

Obranyschopnost organismu se utváří po celý život, nejvíce však od narození do předškolního věku dítěte. Imunita, kterou získáme v dětství, je základním pilířem pro naše zdraví a odolnost i v dospělosti.

Imunita má tedy složku vrozenou a také ale složku adaptivní. Adaptivní imunita se vyvíjí v závislosti na tom, s jakými nemocemi se během života setkáme. Imunita je velmi úzce propojena s psychikou a nervovým systémem.

Nesvědčí jí nesprávná výživa a životospráva, nedostatek spánku či spánek nekvalitní, dlouhodobý stres, léčba antibiotiky (porušení přirozené mikroflóry), nedoléčení infekčních onemocnění, nadměrná fyzická zátěž organismu a v neposlední řadě i znečištěné životní prostředí.

Vitaminy a minerální látky hrají v imunitním systému pozitivní roli. Neplatí však pravidlo „čím více, tím lépe“, protože doporučené denní dávky jsou po celý rok stejné.

O svou imunitu se tak nemusíte obávat, pokud celoročně jíte vyváženou stravu, ale právě před zimními měsíci, kdy se navíc často objeví chřipková epidemie, je určitě dobré podpořit imunitu doplňky stravy.  Vhodné je užívání např. Preventanu Clasic. S jeho pravidelným užívání bych doporučila začít v listopadu, případně v říjnu, pokud by se výrazně ochladilo.

 

Jak posilovat imunitu dětí do 3 let?

V prvních týdnech a měsících je dítě chráněno protilátkami, které získává z organismu matky. Vrozená imunita se miminku vyvíjí během pobytu v mámině bříšku, kdy už od 22. týdne dochází skrze placentu k přenosu důležitých protilátek (tzv. IgG). Pro vytvoření správně fungujícího imunitního systému kojence  je tedy zásadní kojení, protože mateřské mléko obsahuje ochranné protilátky a probiotika, v neposlední řadě také dobrá imunita maminky.

Později je důležitý také výběr vhodné kojenecké stravy, se kterým vám pomůže pediatr. Velmi důležitým faktorem pro posílení imunity je dostatečná konzumace ovoce, zeleniny, mléčných výrobků obsahujících živé bakteriální kultury.

Podpořit imunitu dítěte od 1 roku můžete i probiotiky, např. doplňkem stravy Actilac Baby. Actilac Baby je vhodný podávat i dětem, které užívají antibiotika.

Dále je důležitý dostatek spánku (vyvětraná místnost, teplota nepřesahuje 18°C), fyzická aktivita na čerstvém vzduchu přiměřená věku dítěte a dostatečná rekonvalescence a nepřetěžování organismu po případně prodělané nemoci.

 

Jak se liší imunita mladého člověka a seniora?

Jednoduše řečeno, imunitní systém mladého člověka je významně méně „opotřebovaný“, než je imunitní systém seniora. Je to dáno především přibývajícími roky. Ovlivňuje ji však také skutečnost, že senioři mají více zdravotních problémů a většina z nich musí užívat často i několik léků. Rozdíl je pak i v samotném životním stylu, kdy nejen věk, ale i nemoci a změna tělesné kondice přispívají k mnohem menší míře aktivního pohybu. Imunitní systém seniora ale také oslabuje jejich psychická vyčerpanost apod. Podpora imunity seniora je proto obzvlášť důležitá.

 

Je důležitá podpora imunity u onkologického pacienta?  

Nejsilnější a také nejpřirozenější složkou v boji s jakoukoliv nemocí je vlastní obranný systém organismu – imunita. Význam imunitního systému je pak v případě vážných či onkologických onemocnění stěžejní. Jeho podpora je proto rozhodně na místě. Vzhledem k specifikům a náročnosti léčby je ale určitě v tomto případě důležité dbát konkrétních doporučení ošetřujícího lékaře.

 

Proč se právě v těchto dnech zabývat imunitou (existují nějaké statistiky)?

Obecně lze říci, že imunitou bychom se měli zabývat po celý rok. Pokud přijde např. chřipková epidemie, bývá obvykle již pozdě. Nicméně zároveň platí, že v průběhu roku se pravidelně střídají období, kdy potřebujeme zdravou imunitu více, než v jiných období. U dětí je to období po jejich návratu do kolektivu školek či škol. U nás všech pak období po prvním větším ochlazení na podzim a chřipkové epidemie se vyskytují pak nejčastěji počátkem roku.

Přesné statistiky lze dohledat na stránkách Státního zdravotního ústavu.

http://www.szu.cz/tema/prevence/hlaseni-a-vysledky

 

Je možné zastavit rozvoj již nastupující nemoci, když už na mě něco leze?

Nelze jednoznačně přislíbit zastavení začínajícího onemocnění, ale jakékoliv podpoření imunitního systému je i v takové chvíli určitě správné. Pokud nezastaví onemocnění, určitě je velmi pravděpodobné, že zkrátí jeho průběh.

I v doplňcích stravy najdete v lékárně přípravky, které pomáhají podpořit imunitu v akutních stavech. Vyzkoušejte v takovém případě například doplňky stravy Preventan® Akut nebo Preventan® Quattro, které obsahují patentovanou látku ProteQuine® a vitamin C, který přispívá k normální funkci imunity.

Ve vaší lékárně vám pak podle konkrétních symptomů nachlazení nebo začínajícího onemocnění poradí s tím, který z těchto přípravků je vhodnější pro podporu Vašeho imunitního systému.

 

Nemohou mi doplňky stravy na podporu imunity spíše uškodit?

Všechny doplňky stravy prochází pečlivou kontrolou i složitým schvalovacím procesem, než je můžete zakoupit v lékárně. Kromě toho významní výrobci garantují farmaceutickou kvalitu výroby. Doplňky stravy značky Farmax jsou například vyráběny výhradně v České republice.

Proto nemusíte mít obavy z podpory imunity i doplňky stravy. Ne vždy dokážeme dodržovat základní zásady zdravého stravovaní či obecně zdravého životního stylu a vzhledem k tomu, jak důležitá je imunita pro náš správně fungující organismu, je jakákoliv její podpora, zvláště pak v období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení, určitě velmi vhodná.