Skip to content

Prochlazení: Jak na to?

Když po příjemných letních dnech přijdou chladná podzimní rána, snadno prochladnete a hrozí vám řada zdravotních problémů. Nejčastější je zánět močových cest, který trápí ženy dvakrát častěji než muže.

Před pár týdny jsme si ještě přáli, aby náhlá vedra skončila, ale teď netoužíme po ničem víc, než aby se oteplilo. Ráno je šílená zima, přes den se ale trochu oteplí. Problém je nejen v tom, jak se obléct, ale hlavně co to udělá s naším organismem.

Pálení při močení

Nízké ranní teploty není radno podceňovat. Prochlazení je zákeřnější, než by se mohlo zdát. Stačí, abyste se jednou třásla zimou, a už se u vás může projevit nejen rýma a kašel, ale i zánět močových cest. Většina žen ho zažila, mnohé se s ním trápí opakovaně, a tak vědí, že to není nic příjemného. Pálení a řezání při močení, časté nutkání, bolesti v podbřišku… To jsou jen některé z příznaků, kterými o sobě zánět dává vědět.

Močové cesty v ohrožení

Za vše může bakterie E. Coli. Je běžnou součástí stolice, a tak se i přes dokonalou hygienu může stát, že se dostane níže – a zánět je na světě. Proto je rizikové nošení tang, po kterých se přesouvá velmi snadno. Infekce močových cest však může mít i řadu jiných příčin – střídání partnerů, stres nebo výše zmíněné prochladnutí.

Jak neprochladnout?

Jak se tedy nepříjemným problémům vyhnout a neprochladit se? Přinášíme pár tipů, jak co nejlépe zvládnout chladná podzimní rána a nenastydnout.

5 tipů, jak se neprochladit

  • Teple se oblékejte. Nepodceňujte nízké ranní teploty a zvolte vhodné oblečení. Dejte si na sebe raději více vrstev, které můžete v průběhu dne v případě oteplení odložit.
  • Dejte pozor na nohy. Je sice hezké, že jste si vzala svetr, ale pokud vyrazíte v chladném ránu ven v žabkách, můžete prochladnout velmi rychle. Nohy jsou háklivé a prochladnete od nich dříve, než by se vám mohlo zdát. Raději volte kvalitní teplé ponožky před více slušivými silonkami – zdraví totiž máte jen jedno.
  • Noste bavlněné prádlo. Dbejte i na dostatečné oblečení dolních partií – bavlněné kalhotky poslouží mnohem lépe než krajková tanga. Pokud jste více choulostivá, můžete si pořídit i speciální spodní termoprádlo.
  • Nesedejte si na studené. Ráno vám ujede autobus, a tak si naštvaná sednete na lavičku u zastávky. Co na plat, že studí, přece nebudete stát! Jenže! Močový měchýř prochladne dříve, než se nadějete a vás čeká léčba zánětu močových cest.
  • Pozor na holá záda. Ne nadarmo vám maminky a babičky říkaly, ať si pořídíte delší bundu a máte krytá záda. On totiž stačí kousek holé kůže, kterou ofoukne studený vítr a problém je na světě. Hrozit může nejen infekce močových cest, ale i problémy s ledvinami či ženskými orgány.