Skip to content

První pomoc nejen při letním nachlazení

Nejen na podzim a v chladných zimních měsících hrozí nachlazení, rýma, kašel. Onemocnět můžete i v létě. Jaká jsou největší rizika a jaká je první pomoc?

I když se to nezdá, léto skýtá řadu nástrah, díky kterým můžeme snadno onemocnět. Rýma, nachlazení, kašel, anebo angína jsou tu pak dřív, než se nadějete.  Na co si dát pozor a co pomáhá?

Pozor na klimatizaci!

Mezi hlavní viníky patří klimatizace. Tělo špatně snáší velké teplotní rozdíly, které mohou být i 200C. Přitom aby se organismus s přechody vyrovnal, doporučuje se rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou maximálně 50C. Pozor tedy nejen v obchodech, ale i v autech. Nezapínejte klimatizaci naplno, jinak hrozí řada nepříjemných zdravotních problémů.

První pomoc? Zázvorový čaj!

Je skvělý proti virům a bakteriím, pomáhá při nachlazení a dalších chorobám, urychluje průběh nemocí. Kousek čerstvého zázvoru oloupeme, nastrouháme, dáme do šálku a přelijeme vařící vodou (max. 1 lžíce na šálek). Necháme louhovat. Můžete přidat hřebíček, anebo kousek celé skořice dle vaší chuti. Nakonec doslaďte medem, přidejte citron a teplý vypijte. Pokud čaj vychladíte, vznikne chutná a osvěžující zázvorová limonáda.

Pozor na ledové nápoje

Kelímek ledové tříště je v létě velmi příjemná záležitost. Ovšem často jen na chvíli. Pokud venku panují tropy, může způsobit nemalé potíže. Kromě toho, že vás může řádně rozbolet v krku, může se objevit další nemalá nepříjemnost – průjem. A to na dovolené v ulicích velkoměsta není rozhodně nic příjemného. Pamatujte, že nápoj v horku by neměl být chladnější než 100C, abyste předešla zdravotním komplikacím.

Limonáda na bolest v krku

O některých nápojích se říká, že umějí zatočit s bolestí v krku, například kořeněná limonáda. Připomíná v zimě oblíbený svařák, ale je zcela bez alkoholu. Potřebovat budete 600 ml vody, 2 hřebíčky, 2 kuličky nového koření, kousek skořice, šťávu z celého citronu a med. Vodu a koření vaříme asi 10 minut, poté scedíme a přidáme citronovou šťávu. Pijeme co nejvíce horké.

Pozor na prochladnutí

Zvlášť koncem léta, kdy už tropické teploty jdou pomalu dolů, a ochlazuje se, hrozí potíže v souvislosti s prochlazením.  Stačí vyrazit příliš nalehko třeba do práce po ránu a potíže mohou být na světě. Nachlazení, rýma, ale i zánět močových cest. Ideální prevencí je v tomto případě vhodný oděv, na který byste neměla zapomínat, i když je zdánlivě ještě léto a odpoledne se oteplí.  Přece nechcete odstonat poslední letní dny!

Trápí vás nachlazení? Dopřejte si třikrát denně lžíci vlažného medu se čtvrtinou lžičky skořice. Po třech dnech by potíže měly ustoupit. Pokud naopak máte zaraženou rýmu a potřebujete ji spustit, dejte si třikrát denně čajovou lžičku nastrouhaného křenu s medem.