Skip to content

Škola a první nemoci. Jak je zvládnout?

S nástupem do škol a školek začínají na děti nemilosrdně útočit nejrůznější virózy. Zejména první setkání s kolektivním zařízením důkladně prověří sílu dětské imunity. Ale i pro starší děti znamená návrat do kolektivu často zdánlivě nekonečný kolotoč nemocí z nachlazení. Jak to zvládnout?

Návrat po letních prázdninách je tak pro děti zátěžovým testem. V dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře, větší skupina dětí na malém místě v uzavřené místnosti je pro šíření virů přímo ideální. Děti navíc nemají často z domova vypěstované správné hygienické návyky, nejsou vždy důsledné v mytí rukou a šíří potom nákazu mezi sebou. Šíření virů a bakterií nahrává i změna počasí, které je zkraje podzimu velmi proměnlivé, takže odhadnout správné oblečení není vždy jednoduché. Ke spuštění nemoci může přispět i zvýšená psychická zátěž spojená se začátkem školního roku.

Choďte s dětmi ven a jezte ovoce! Na imunitu totiž příznivě působí dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a pestrá a vyvážená strava. Důležitý je dostatek vitaminů ve formě čerstvého ovoce a zeleniny.

Odhalte nemoc včas!

Nejčastěji se mezi dětmi vyskytují infekční onemocnění, která bývají souhrnně označována jako infekce dýchacích cest nebo nemoci z nachlazení. Jedná se o virové infekce, které postihují populaci v chladných měsících roku, mají lehký průběh a trvají asi 7 dnů od počátku prvních příznaků. Mezi typické projevy patří rýma, škrábání v krku, zvýšená teplota nebo horečka, kašel a bolesti hlavy, svalů i kloubů. Při léčbě je nutné dodržovat klid na lůžku, ležet v teplé, ale často větrané místnosti a k lepšímu dýchání podložit malému pacientovi hlavu a záda. Dostatečné množství tekutin je samozřejmostí – chutnat mu bude určitě například čaj s medem a šťávou z pečeného citronu. Případnou horečku můžete snížit ochlazováním vlažnou vodou a nasazením léků proti horečce – vždy je nutné poradit se s lékařem.