Skip to content

Správná nosní hygiena: Tipy, jak na to

Péče o nos by měla patřit k denní hygieně stejně jako čištění zubů. Pravidelná starost o nosní sliznici totiž může zabránit řadě nemocí dýchacích cest a je skvělá i pro alergiky! 

Stejně jako si pravidelně čistíme zuby, měli bychom věnovat denní péči také svému nosu. Nosní sliznice je totiž velmi citlivá a je branou, kudy do těla často vstupují viry a bacily. Pokud je vysušená a dehydrovaná, není dostatečně obranyschopná – a infekce vnikne do těla, co nevidět.

Jak se umí bránit nosní sliznice

Jen zdravá a dostatečně hydratovaná nosní sliznice dobře plní svou obrannou funkci. Je totiž pokryta tenkou vrstvou hlenu a řasinkami, které se neustále pohybují. Tím posouvají hlen, na kterém se viry a bakterie zachytávají. Jenže je-li sliznice vysušená, je pohyb řasinek omezený, a tím i snížena obranná funkce. Navíc se na ní mohou tvořit miniaturní prasklinky, díky kterým infekce snadno proniká do organismu.

Spreje s mořskou vodou

První a nejjednodušší možností, jak o nosní sliznici pečovat, jsou nosní spreje – solné roztoky s mořskou vodou. Nejsou návykové, a tak je lze používat denně. Naopak je prokázáno, že při denním používání snižují nemocnost jak dětí, tak dospělých. Spreje nejen, že čistí nos, ale také hydratují sliznici. Pokud je už podrážděná či napuchlá, existují varianty s přídavnými složkami (např. s mědí), které ji zklidňují a ulevují. Pro běžnou denní péči postačí izotonické roztoky, při potížích se pak doporučují hypertonické roztoky s vyšším obsahem soli.

Výplachy konvičkou

Další možností, jak pečovat o nosní sliznici, jsou výplachy speciální konvičkou. Výplachem se odstraní to, co je na povrchu sliznice, například částečky zachycené v hlenu či kousky zaschlého sekretu. Zředí se také hlenový povlak, v němž mohou být bakterie. Ideální nádobkou na výplach nosu je speciální konvička, kterou lze koupit v lékárně. Roztok se připravuje z teplé vody a soli podle návodu. Jednou nosní dírkou se vlévá do nosu a druhou vytéká. Tato metoda je vhodná pro dospělé a děti zhruba od 5 let.

Výhody výplachu konvičkou

 –          Čistí nos a zlepšuje odolnost sliznici proti virům a bakteriím.

–          Teplá voda je dobrá v tom, že pomáhá uvolnit nateklé sliznice.

–          Odstraní z nosu prach i pyly. Je tak výbornou prevencí i vůči alergické rýmě.

–          Pomáhá jako prevence vůči nemocem dýchacích cest.

–          Slaná voda nos nevysušuje, naopak hydratuje. Pro tělo je přirozená.