Skip to content

Tipy a triky, co zabírá na kašel

Kašel si roční období nevybírá, a tak nás dokáže potrápit stejně tak v zimě, jako na jaře či v létě. Proto jsme zjistili, co na kašel zabírá, aniž byste museli utratit stovky korun.

Sirupy, tablety, kapky či pastilky na nejrůznější druhy kašle jsou v lékárně běžně k dostání. Pokud však nechcete utrácet za léky, můžete vyzkoušet osvědčené babské recepty, anebo je právě s prodávanými medikamenty zkombinovat. Přinášíme ty nejosvědčenější recepty čtenářek, které prý na kašel opravdu zabírají.

Cibule s medem

Asi nejznámějším domácím receptem na kašel je cibule s medem. Existuje více variant této medicíny. Podle té nejjednodušší cibuli oloupeme, nakrájíme, přidáme lžíci medu a necháme odstát. Poté šťávu podáváme po lžičkách. Zajímavá je i varianta, kdy se cibule prokládá oloupaným citronem, přidá se med a v lednici se vše nechá minimálně 6–8 hodin. Poté se opět užívá šťáva. Rychlou variantou je cibulový čaj – cibuli nakrájenou na čtvrtky přelijeme v hrnečku vařící vodou, přidáme hrst majoránky, necháme 10 minut odstát, scedíme a osladíme medem. Pijeme 3–4× denně.

Tymiánová medicína

Na odhlenění a odkašlávání můžete zkusit domácí medicínu z tymiánu, vody a cukru. Ve 250 ml vody povaříme 200 g cukru po dobu 20 minut. Nasypeme sáček tymiánu a necháme louhovat. Po vychladnutí scedíme a podáváme lžičku pětkrát denně.

Česnekový sirup

Na kašel může pomoct také česnekový sirup, i když je chuťově výraznější, a tak nemusí vyhovovat všem. Šest stroužků česneku najemno nakrájíme, zalijeme 250 ml vody a přidáme 8 lžic cukru. Vaříme asi 10 minut. Necháme vychladnout, scedíme a dáme do ledničky. Užívá se 3× denně.

Sirup ze smrkových jehliček 

Mladé smrkové větvičky jsou velmi dobře známé pro své léčivé účinky a ideální čas k jejich sběru je právě na jaře. Na kašel je skvělý jak smrkový med, který si můžete sami vyrobit, anebo rychlejší sirup ze smrkových jehliček. Přibližně kilo jich ještě čerstvých povaříme cca v 500 ml vody a nechám dvě hodiny louhovat. Poté scedíme a doplníme vodu do 1 litru. Přidáme kilo želírovacího cukru, znovu povaříme a dáme do sklenic. Můžeme přidat do čaje, anebo si jej namazat na pečivo. Pomáhá proti kašli a nachlazení.

Další babské rady proti kašli

  • Smíchejte strouhaný křen s medem a užívejte čtvrt kávové lžičky 3× denně.
  • Přiložte na hrudník placku z tmavé mouky, medu a strouhaného křenu a nechejte působit. Údajně pomáhá i na zápal plic.
  • Třikrát denně kloktejte šťávu z citronu, nakonec ji vždy polkněte.
  • Ve sklence mléka rozmíchejte lžíci medu, lžičku másla a jeden žloutek. Pozor ale na původ vajec, aby vám nehrozila salmonela.
  • Asi 12 vyloupaných vlašských ořechů dejte do půl litru vody, nechejte alespoň čtyři hodiny louhovat, a pak půl hodiny povařte. Nálev oslaďte medem a pijte 3× denně. Tento nápoj je údajně skvělý, když potřebujete podpořit odkašlávání.