Skip to content

Tipy, jak naučit děti smrkat

Naučit děti smrkat může být někdy věda. Zatímco některým to jde samo, jiné mají velký problém pochopit, co se po nich chce. Přinášíme proto tipy maminek, jak s dětmi smrkání natrénovat. 

Zatímco dospělým může smrkání připadat jako něco zcela automatického, pro dítě je to jiné. Stejně jako ostatní věci se ho totiž musí naučit. Podle odborníků to jsou schopné zvládnout již batolata kolem 15. měsíce, ale většinou slaví úspěch spíše děti mezi druhým a třetím rokem. Názorný příklad a ukázka je sice nejlepší, ale ne vždy stačí. Proto jsme se zeptali maminek, jak děti smrkání naučit. A zde jsou jejich rady!

Bublifuk pod vodou

„Můj syn měl čtyři roky pryč a pořád neuměl smrkat. A tak jsem jednou při koupání zkusila jednoduchý trik. Řekla jsem mu, ať se nadechne pusou, ponoří hlavu pod vodu a nosem vzduch vyfoukne, což udělá jakýsi bublifuk. Budete se divit, ale hned to zabralo. Od té doby konečně pochopil, co je to smrkat nosem a hru na bublifuk hrajeme při každém koupání.“ (Jana, 34)

Tip:

Místo potápění pod vodu můžete vyzkoušet jiný trik – foukání bublin do vody nosem přes brčko. Děti to baví a velmi snadno se tak naučí smrkat.

Hra na lekání

„Dcera hodně dlouho nechtěla smrkat, a to jsme zkoušeli všechno možné. Nakonec u nás zabrala hra na lekání. Všichni jsme střídavě jako smrkali do kapesníku a vzájemně se těch zvuků lekali. Dělali jsme u toho hrozné divadlo, kdyby to viděl někdo nezaujatý, asi by nás poslal do blázince. Ale vyšlo to. Dcera se strašně bavila a došlo to tak daleko, že jsme soutěžili, kdo smrkne víc a kdo se nejvíc poleká.“ (Eva, 35)

Fotbal s papírovým míčem

„Obě moje děti smrkat odmítaly, a přitom když viděly odsávačku na vysavač, měly téměř hysterický záchvat. U obou nakonec zabral neobvyklý fotbal, který jsme hráli s papírovým míčkem – pomocí nosu. Je to jednoduché. Z kousku papíru uděláte kuličku, na stole si vyznačíte branku, a nosem budete do míče střídavě foukat. Vyhrává ten, kdo dá tímto způsobem víc gólů.“ (Zita, 37)

Tip:

Vyzkoušet můžete i foukání nosem do zrcátka. Pokud totiž dítě foukne správně, zrcátko se zamlžuje – a to se těm nejmenším líbí.