Skip to content

Ucpaný nos: Tipy, co zabírá

Trápí-li vás dlouhodobě ucpaný nos, může to mít řadu příčin. Za potížemi můžou stát polypy, deformovaná nosní přepážka, anebo třeba alergie či chronická rýma.

Neustále ucpaný nos. Problém, který dokáže pořádně potrápit a není lehké na něj vyzrát – pokud neodhalíte příčinu. Nosní kapky, které jediné zabírají, se nesmějí používat dlouhodobě, protože citlivou nosní sliznici neúměrně vysušují. Co s tím?

Ucpaný nos má víc příčin

Ucpaný nos může mít řadu příčin. Může za ním stát chronická rýma, alergie, polypy v nose či deformovaná nosní přepážka. Proto je důležité zjistit, co stálé ucpání nosu způsobuje – a podle toho volit i léčbu. Proto je nezbytné v případě, že máte pořád ucpaný nos, vyhledat odborníka.

Deformovaná nosní přepážka

O tom, že za ucpaným nosem může stát deformovaná nosní přepážka, ví jen málokdo. A přitom s ní problémy má více lidí, než by se mohlo zdát. Může za špatné proudění vzduchu uvnitř nosu, který poškozuje, a to vede ke stále větším problémům. Příčinou bývá úraz, ale i fakt, že přepážka více vyrostla a dělá problémy, které se mohou zhoršovat. V tomto případě pomůže od ucpaného nosu jen operace.

Polypy v nose

Příčinou ucpaného nosu mohou být také nosní polypy. Jde o nemoc nosních dutin, která se může vyskytnout v každém věku. Zbytní při ní nosní sliznice, a to natolik, že se vyklenuje do polypů. Proč k tomu dochází, není zcela jasné, ale ví se, že se často objevují po prodělaném chronickém zánětu dutin a sliznice, anebo u alergiků a astmatiků v jednom. Je-li za ucpání nosu tato příčina, řeší se buď konzervativně pomocí kortikosteroidů, anebo operativně.

Alergie

Častou příčinou ucpaného nosu bývá také alergie. Ani v tomto případě na něj nevyzrajete babskými radami. Je třeba vyhledat alergologa, který provede testy a navrhne vhodnou léčbu. Až ta vás může ucpaného nosu zbavit.

Chronická rýma

Dalším důvodem stále ucpaného nosu může být chronická rýma. Za tou může stát řada příčin – oslabený imunitní systém, alergie, anebo třeba dlouhodobé používání nosních kapek. Právě ty jsou totiž určeny ke krátkodobé léčbě, jinak mohou způsobit problémy – imunita nosní sliznice klesá, poškozuje se a navíc se objeví abstinenční příznaky. Na kapkách se dá totiž velmi rychle vyvolat závislost. A pak přijdou příznaky – neustále ucpaný nos, nemůžete se vysmrkat, a co hůř – ani pořádně dýchat. O léčbě musí rozhodnout lékař, ale na řadu případů je vhodný laser, tzv. laserová mukotomie. Zákrok probíhá v lokální anestezii a dojde při něm k odpaření zbytnělé či poškozené nosní sliznice. Tím se uvolní nosní průduchy a dýchání se rázem zlepší.

Babské rady na ucpaný nos z rýmy

  • Ponořte obě ruce až po loket do co nejteplejší vody a vydržte. Na ucpaný nos to údajně zabírá dokonale.
  • Nepotřebujete k tomu žádný drahý přístroj. Stačí hrnec s horkou vodou, do které přidáte např. eukalyptolový olej. Hlavu i s hrncem překryjete ručníkem a inhalujete.
  • Na tyčinky do uší nakapejte nosní kapky či našplíchejte sprej. Poté je opatrně zandejte co nejhlouběji do nosu. Nic se ale nesmí dělat násilím. Tyčinky by měly v nose zůstat 15 minut a je třeba opakovat to třikrát denně. Kapky se takto dostanou i do postranních dutin, které uvolní.