Skip to content

Závislost na nosních kapkách: Toto můžou způsobit!

Závislost na nosních kapkách vznikne dříve, než se nadějete. Stačí, pokud budete překračovat povolenou dobu užívání a mohou se objevit nemalé problémy. 

K závislosti na nosních kapkách či spreji můžete přijít rychleji, než myslíte. Stačí, když nebudete dodržovat pokyny uvedené v příbalovém letáku a budete překračovat dobu, po kterou se smějí bezpečně užívat. K závislosti je pak jen krůček a problém je, že se jí velmi těžko zbavuje.

Kapky vedou k závislosti

Za vším stojí tzv. takzvaná lokální sympatomimetika, konkrétně derivát efedrinu, která výrobce přidávají do nosních sprejů a kapek. Jde o účinné látky, které umějí dočasně splasknout napuchlou nosní sliznici při rýmě a nachlazení, zlepší průchodnost průduchů a tím i dýchání. Pokud se ovšem používají dlouhodobě, způsobují naopak otok sliznice, který dýchání ještě zhorší. Vše pak vede k tomu, že si na kapkách vybudujeme závislost. Sliznice totiž zduří vždy za kratší a kratší dobu, což nás nutí ke stále častější aplikaci kapek. Jen to nám totiž přinese úlevu A začarovaný kruh, ze kterého se nemůžeme dostat, je tu.

Kapky nepoužívejte víc jak týden

Většina lidí má o tom, co ve spojení s nosními kapkami znamená slovo »dlouhodobě« mylnou představu, že jde o užívání v řádu týdnů či měsíců. To ale není pravda, stačí nahlédnout do příbalových letáků. Bezpečná doba používání kapek či sprejů do nosu je 5 až 7 dnů. Výjimku tvoří mořské vody, které jsou vhodné k denní péči o nos. Pokud po této době s používáním kapek nepřestaneme, může se závislost velmi rychle projevit.

Jak se zbavit závislosti

Zatímco závislost vznikne rychle a projeví se tím, že bez kapek nemůžete být, neustále si je musíte aplikovat do nosu, abyste mohla dýchat, odvykání je mnohem složitější. Podobně jako jiné závislosti dobu bez dávky kapek pronásledují abstinenční příznaky. A protože jen málokdo zvládne se jí zbavit sám, bez návštěvy lékaře se to většinou neobejde. Odborník určí léčbu podle stavu sliznice, například pomocí kortikoidů. Je třeba počítat s tím, že zabere více času a není dvakrát příjemná. Je-li sliznice ve velmi špatném stavu, pak bývá nezbytný chirurgický či laserový zákrok.

Pomoc může laser

Pokud je nosní sliznice díky závislosti na nosních kapkách zbytnělá a dotyčný nemůže dýchat, provádí se menší laserový zákrok. Ten sliznici ošetří tak, že po zhojení tkáň už zbytnět nemůže. Zákrok není náročný ani bolestivý, ale nehradí jej zdravotní pojišťovna.